wsparcie kobiet w ciąży

Metoda Analizy Więzi Prenatalnej

To forma krótkoterminowej pracy z kobietami w ciąży (lub z parami spodziewającymi się dziecka), która ma za zadanie wsparcie i stabilizację matki/pary, wzmocnienie poczucia kompetencji kobiety, otwarcie jej na współpracę z dzieckiem i pomoc w znalezieniu się w nowej konfiguracji rodzinnej. Głównym celem spotkań jest dążenie do rozluźnienia konfliktów i blokad, które mogą utrudniać emocjonalny kontakt z dzieckiem i wsparcie w procesie stawania się matką, w tym przygotowanie do możliwie najlepszego dla diady matka- dziecko porodu.

dla kogo?

Analiza Więzi Prenatalnej nie jest terapią, a formą wsparcia matek/par, którym zależy na przygotowaniu się do dobrego porodu i zbudowaniu wspierającej relacji z dzieckiem. Szczególnie poleca się ją kobietom, które:

są w stresującej sytuacji życiowej;

obawiają się ciąży i porodu;

doświadczają silnych lęków;

przechodziły wcześniej kryzysy psychiczne, depresję – w tym depresję poporodową;

doświadczają ostrego ryzyka zdrowotnego i komplikacji w okresie ciąży;

mają wcześniejsze traumatyczne doświadczenia ciążowe lub porodowe – jak poronienia, utratę dziecka, traumatyczne porody.

analiza więzi prenatalnej

Poznaj szczegóły tej formy wsparcia

Warto wiedzieć

Od początku ciąży, dzięki psychobiologicznym sygnałom, tworzy się komunikacja pomiędzy matką i dzieckiem, mającym możliwość aktywnego udziału w tworzeniu więzi. Czucie i percepcja nie zaczynają się wraz z narodzinami, ale istnieją wcześniej, już w łonie matki, by później rozwijać się przy aktywnym udziale niemowlęcia, na co wskazuje wiele odkryć z zakresu psychologii prenatalnej i okołoporodowej, epigenetyki, psychotraumatologii i badań dotyczących mózgu. Utworzone we wczesnej fazie rozwoju wzorce przywiązania, rozwijają się na kolejnych etapach życia dziecka. Wydzielane przez matkę hormony, bicie jej serca, sposób oddychania i poruszania się mają wpływ na dziecko, równie ważny jest proces przyjścia na świat. Istnieje ścisły związek między wewnątrzmacicznymi i porodowymi doświadczeniami, a dalszym rozwojem ciała i umysłu.

Czas współpracy

Najlepszym momentem na zgłaszanie się do pracy metodą Analizy Więzy Prenatalnej jest czas pomiędzy 20 a 25 tygodniem ciąży – tak, by móc odbyć około 20 spotkań przed porodem. Możliwa jest również praca z kobietą w okresie późniejszym (po urodzeniu dziecka). Pracę rozpoczyna bardzo szczegółowy wywiad dotyczący historii obu rodzin (matki i ojca). Następnie odbywają się sesje raz lub dwa razy w tygodniu, w czasie których przy wsparciu osoby prowadzącej, rozwija się dialog wewnętrzny pomiędzy matką i dzieckiem, pogłębiając przywiązanie.

konsultacje z doulą

Kim jest doula?

Doula – towarzyszka, opiekunka, która będzie cię wspierać w największej przygodzie twojego życia. Doula to kobieta, która wierzy w to, że poród jest jednym z najważniejszych dni w życiu matki i dziecka, że może to być doświadczenie wzmacniające i piękne. 

Doula ma dużą wiedzę o fizjologii porodu, mimo, że nie ma kompetencji medycznych. Wie, jak łagodzić ból porodowy i zachęcać dobrym słowem. W czasie konsultacji z doulą można omówić plan porodu, poznać techniki łagodzenia bólu, porozmawiać i uzyskać potrzebne wsparcie. To uzupełnienie dla szkoły rodzenia. 

Doula może towarzyszyć kobiecie również w czasie połogu, otaczając ją niezbędnym wsparciem.

krąg rodziców

Czym jest krąg?

Krąg pomyślany jest jako bezpieczna przestrzeń, w której spotykają się rodzice dzieci w wieku przedszkolnym, by porozmawiać o tematach, które są dla nich bardzo żywe, budzące emocje, trudne, łatwe, przyjemne. Przestrzeń, w której można się upewnić, że jest się wystarczającym rodzicem dla swojego dziecka. Przestrzeń, w której można usłyszeć, że inni też tak mają. Albo nie mają tak, tylko zupełnie inaczej, ale też im czasem bywa trudno.

Nad bezpieczeństwem (emocjonalnym) czuwa Ola Górska.
 

tematy kręgu rodziców

O czym rozmawiamy na kręgu?

W czasie kręgu rozmawiamy, słuchamy, dzielimy się doświadczeniami, szukamy rozwiązań, nie szukamy rozwiązań, przyglądamy się trudnościom i łatwościom bycia rodzicem. Każde spotkanie kręgu jest związane z jednym tematem, jednak nie wiemy dokładnie dokąd nas zaprowadzi rozmowa. Oto przykładowe tematy:
 
 
  • Złość dziecka
  • Wyznaczanie granic w wychowaniu
  • Samodzielność dziecka
  • Związek a dziecko
  • Rodzic idealny
  • Rodzeństwo

W tym momencie krąg jest zamknięty – zebrana grupa jest w trakcie pracy. Jednak jeśli czujesz, że potrzebujesz tego rodzaju wsparcia w codzienności, szukasz swojej rodzicielskiej drogi i chcesz robić to w grupie, napisz do nas, postaramy się odpowiedzieć na Twoją potrzebę.

Joga dla dzieci

Dowiedz się więcej

Zajęcia jogi dla dzieci są przede wszystkim wspaniałą formą aktywności fizycznej i dobrą zabawą! Z jogi dla dzieci płynie wiele korzyści: wzmacnia i uelastycznia ciało, buduje koordynację i balans ciała, wzmacnia koncentrację, podnosi siłę emocjonalną, wzmacnia poczucie własnej wartości, uczy akceptacji i miłości do siebie, zwiększa świadomość oddechu, rozwija umiejętności pracy w grupie, uczy sztuki relaksu i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rozwija poczucie świadomości otoczenia, natury, zwierząt, uczy szacunku i poszanowania.

Joga dla dzieci pozwala w przyjemny sposób rozwinąć bardzo ważne umiejętności współpracy, wsparcia i bezkonkurencyjności. Na zajęciach dzieci wykorzystują swoje pokłady kreatywności i wyobraźni, rozwijają samoświadomość, budują dobre relacje interpersonalne. Dzieci nabywają cennych umiejętności korzystania z różnych technik relaksacyjnych, kształtują szczególny rodzaj uwagi- świadomej i skierowanej na bieżącą chwilę (Mindfulness), ćwiczą prawidłowy oddech i trenują umysł skupiając się na tym co „tu i teraz”. Uczą się pozytywnego myślenia i nastawienia, aby pozytywnie postrzegać siebie i otoczenie. A to wszystko to odbywa się w przyjemnej zabawowej formie!

warsztaty

Obecnie nie mamy zaplanowanego warsztatu

W tym momencie nie odbywają się u nas żadne warsztaty, ale na pewno niebawem pojawi się coś nowego.

szkolenie

"Szkolenie podstawy metody Montessori"
24-25.04.2021, 15-16.05.2021

Zapraszamy na szkolenie zupełnie offline. W przestrzeni montessoriańskiego przedszkola zaprosimy do zapoznania się z podstawami tej niezwykłej pedagogiki, która codziennie wspiera nas w towarzyszeniu dzieciom.
W trakcie tego szkolenia dowiecie się, jak wykorzystywać odkrycia Montessori w swojej codziennej pracy. Jak prezentować różową wieżę, przeprowadzić lekcję trójstopniową, przygotować po montessoriańsku krojenie banana, zaproponować pracę z szorstkimi cyframi, inspirować i zapraszać do odkrywania świata.
Spróbujemy usystematyzować to, co potocznie wiadomo o montessoriańskich pomocach, rozwiejemy wątpliwości, czy to aby na pewno są tylko drewniane zabawki. Ale też poświęcimy czas na rozmowę o jednym bardzo ważnym elemencie dobrze przygotowanego otoczenia – nauczycielu.
Zajęcia odbędą się w kameralnej grupie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Towarzyszyć w nauczycielskim (lub może rodzicielskim?) rozwoju będą montessoriańskie z serca nauczycielki.
Zapraszamy osoby, które już pracują w placówkach Montessori, ale nie mają jeszcze przeszkolenia. Rodziców, którzy prowadzą dzieci w edukacji domowej. Osoby, które zastanawiają się, czy Montessori jest dla nich i przed pełnym kursem potrzebują kontaktu z żywą placówką. Tych, którzy już mieli gdzieś kontakt z montessoriańskimi pomocami i tych, którzy widzieli je tylko przed ekranem.
Tych, którzy nie są pewni czy skorzystają na spotkaniu, zachęcamy do kontaktu – 693084902 (Karolina), kontakt@montessoritychy.pl lub przez wiadomości prywatne.
Koszt: 700 zł za dwa weekendy (27 godzin szkolenia + ciepła wege zupa i przerwa kawowa), płatne przelewem na konto
Karolina Nogas
95 1050 1399 1000 0092 4297 4047
w dniu zapisu
Zapisy: kontakt@montessoritychy.pl lub w wiadomości prywatnej 🙂
czekamy na Was!

newsletter

Zapisz się, żeby wiedzieć, co się u nas dzieje

.
Przewiń do góry