Close

Lidia Rzeszutko

asystent nauczyciela
filologia polska, UŚ logopedia, UŚ logorytmika, ProCentrum Trening Skutecznego Nauczyciela, Centrum Edukacji Gordona

Choć początki mojej drogi wskazywały jednoznacznie na redakcję tekstu, szybko zorientowałam się, że to praca z dziećmi jest moim powołaniem. Studenckie praktyki nauczycielskie prowadzone na różnych etapach edukacji oraz te, przez które przeszłam będąc jeszcze w liceum – prowadzone w przedszkolu, ukierunkowały mnie stanowczo w stronę młodszych dzieci. Od tego czasu staram się dowiedzieć jak najwięcej, szukając odpowiedniej dla mnie metody pracy.

Swoją zawodową ścieżkę rozpoczęłam w żłobku i przedszkolu niemal w pełni się tam odnajdując. Maiłam jednak pytania i zastrzeżenia, na które nie była mi w stanie odpowiedzieć podstawa programowa czy podręczniki do dydaktyki. Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o Marii Montessori (oczywiście była to opowieść Karoliny) zaczęłam zastanawiać się czy to właśnie nie jest miejsce dla mnie. Teraz wiem, że tak.

W pracy z dziećmi uwielbiam ich świeże spojrzenie, czułość i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Często przysłuchuję się ich rozmowom i przyglądam temu, jak niemal z zapartym tchem uczą się czegoś nowego. To dla mnie niesamowite doświadczenie.